Jižní Morava - 31.3.2014
Inteligentní systém nakládání s odpady – Mikulov hlásí první výsledky

 

Ilustrační foto.
Foto: Radek Tulis


MIKULOV

Co všechno se dá koupit za 250 korun? Třeba dva lístky do kina, vstupenka do akvaparku nebo láhev dobrého vína. Právě takovou sumu mohl v Mikulově ušetřit každý, kdo v loňském roce poctivě třídil odpad.

Díky inteligentnímu systému nakládání s odpadem, který ve městě zavedla společnost STKO, letos poctiví třídiči zaplatí na poplatcích za odpad místo původních 600 korun jen 180.

Systém, který se po Mikulově rozšiřuje i do dalších obcí regionu, je přitom nesmírně pohodlný. Nádoby na tříděný odpad rozdává STKO domácnostem zdarma. Vedle klasické popelnice na směsný odpad tak stačí postavit i nádoby na plasty, papír a bioodpad. A jednoduše při vynášení odpadků zvednout víka od těch správných.

Každá z popelnic je označena unikátním čipem. Díky němu má firma o každé domácnosti přehled, kolik odevzdala tříděného a směsného odpadu. Odměnou za třídění je pak právě snížení poplatku za odpady na následující rok. Čtyřčlenná rodina tak loni mohla uspořit pěknou tisícovku.

Důchodci dokonce letos mohli s odpadem hospodařit zadarmo. Ke slevě za třídění odpadu se jim připočítává i sociální paušální sleva, která je ve výši 270 korun.

Právě díky možnosti třídit odpad doma a nemuset odbíhat do vzdálených kontejnerů, se vytříděnost v Mikulově razantně zvýšila. Celkový objem odpadu zůstal stejný, významně však poklesl objem směsného odpadu, který se vozí na spalovnu. Zato přibylo odpadu vytříděného a tedy recyklovatelného.

Mikulovský systém boří představu obcí o tom, že svážení odpadků musí být drahé. Jen před třemi lety poslanci novelou zákona umožnili obcím, aby za komunální oplat vybíraly až 1000 korun. Proti dosavadním pěti stům. Autoři návrhu tehdy tvrdili, že obce na likvidaci odpadů dlouhodobě doplácejí.

V Mikulově se však ukazuje, že stačí s odpadem hospodařit chytře a není potřeba sáhnout do kapsy ani pro tisícovku, ani původních 500 korun. Stačí ještě podstatně méně.

Systém zatím funguje v deseti obcích regionu. Kromě Mikulova se zapojily Březí, Pasohlávky, Jevišovka, Uherčice, Kobylí, Šitbořice, Strachotín, Křepice a Drnholec.

 

Autor / zdroj: Tomáš Hlavenka